Glas slobodne Posavine!

SP u rukometu: Hrvatska srušila europske prvake

Maksimalan učinak

0 11

Hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila je aktualnog europskog prvaka Španjolsku 23:19, osvojila skupinu B i prenijela maksimalna 4 boda u drugi krug natjecanja.

Hrvatska je do iznimno važne pobjede stigla u fantastičnoj atmosferi Olimpijske dvorane koja je ponovo osvanula u ‘kockicama’. ‘Kauboji’ su u svim segmentima igre nadigrali aktualnog europskog prvaka i ovom pobjedom odškrinuli vrata polufinala.

Susret dva rukometna giganta i reprezentacija koje su do sad bile neporažene odlučio je o tome koja će reprezentacija u drugi krug prenijeti dva, a koja četiri boda. Hrvatska je na kraju slavila i ide dalje sa četiri boda, Španjolci prenose dva boda, dok Island, nakon što je u izravnom dvoboju za treće mjesto pobijedio Makedoniju, ide dalje bez bodova.

Sada je poznato kako će u skupini I drugog kruga u Kolnu igrati Hrvatska, Španjolska, Island, Njemačka, Francuska i Brazil. Njemačka i Francuska prenijet će po tri boda, a Brazil dolazi bez ijednog boda.

Zlatko Horvat s osam i Željko Musa sa šest golova predvodili su Hrvatsku, dok je Ferran Sole s pet pogodaka bio najefikasniji kod Španjolske.

Hrvatska je do pobjede protiv Španjolske stigla ponajprije odličnom obranom. Pokretljiva zona 6-0 prisiljavala je Španjolce na duge napade s obzirom da nisu uspijevali upošljavati svoje kružne napadače, a samim time su morali pod pritiskom oduzimanja lopte upućivati nerezonske šutove koje je odlično branio Marin Šego.

U napadu su u prvom dijelu Hrvatsku predvodili izuzetno raspoloženi Željko Musa i Zlatko Horvat pa je pet minuta prije odmora bilo 12-7.

Nastavak je donio veliku borbu, sredinom drugog poluvremena Hrvatska je imala prednost od 20-16 i propustila dva protunapada za povećanje vodstva na pet razlike. Srećom, niti Španjolci nisu bili uspješni u napadu pa se realizatorska kriza našoj reprezentaciji nije osvetila. Iako više od 10 minuta nisu postigli gol, “kauboji” su zadržali prednost i uoči same završnice, četiri minute  prije kraja bilo je 20-18, a tada je David Mandić s lijevog krila postigao vjerojatno ključni pogodak za pobjedu.

Kod Španjolaca najefikasniji su bili Ferran Sole s pet, Raul Entrerios i Aleks Dušebajev sa po tri gola.

Što slijedi?

Nakon ovakvog raspleta, Hrvatska će iduću utakmicu igrati protiv Brazila u nedjelju u 18 sati. Francuzi će protiv Španjolaca, kao i Nijemci s Islandom, igrati već u subotu. Kauboji će zatim u ponedjeljak odmjeriti snage protiv domaćina Nijemaca, a veliki okršaj s Francuzima slijedi u srijedu. Hrvatskoj su u iduće tri utakmice dovoljne dvije pobjede za prolazak u polufinale.

U polufinale će se plasirati dvije najbolje reprezentacije. Recept za polufinale podrazumijeva pobjedu protiv autsajdera Brazila, koji je u prvom krugu iznenadio Rusiju i Srbiju, te pobjedu ili protiv domaćina Njemačke ili protiv branitelja naslova Francuske.

Hrvatskoj odgovara i raspored drugog kruga. Novu fazu natjecanja otvara protiv Brazila, a zatim će igrati s domaćinom Njemačkom. U posljednjem kolu suparnik će biti branitelj naslova Francuska.

Iz druge skupine koja se igra u Danskoj, favoriti za plasman u polufinale su Danci, Norvežani i Šveđani.

Podsjetimo, Hrvatska je na Svjetsko prvenstvo otputovala s glavnim ciljem da se plasira u kvalifikacije za Olimpijske igre. Plasman na kvalifikacijski turnir izborit će sedam najboljih reprezentacija, a Hrvatskoj bi čak i četiri boda iz prvog kruga trebala biti dovoljna za jedno od sedam mjesta.

Izvor: dnevni-list.ba